9° Tatranská Šelma Vertical 2020

10.08.2020
9°-tatranska-lelma-vertical-2020

Nebyť výnimky v r. 2013, mohlo to byť jubileum, okrúhly 10.ročník. Počasie to však asi nevedelo a zariadilo v deň tohtoročného „Slavkáča“ dokonale bežecké a fotogenicky gýčové podmienky. Snáď o rok, už po správnosti, tento darček zopakuje...

Kvôli COVIDu sa registrácia na prvý apríl nezatvárala po pár sekundách. Trvalo to pár dní... Avšak s blížiacim sa dátumom sa vertikálne orientovaní bežci začali ozývať, žiaľ už bezúspešne. Na poslednú chvíľu sme pribrali iba pár tých, ktorí mali schopnosť zamiešať karty na prvých miestach. Z limitu 200 pretekárov nakoniec aj tak vyštartovalo iba 185 a z toho 40 nestihlo časový limit – tento rok 1:52 hod. Trať „tatranského cezpoláku“ bola pôvodná, s dĺžkou 7 km a prevýšením 1400 m.

Dorazila veľmi schopná konkurencia, pre niekoho to bol vrchol vrchárskej sezóny. Ostré tempo po štarte viacerí prepískli. Najlepší si to však postrážili a až neskôr to rozbalili. Historický víťaz všetkých ročníkov Jozef Hlavčo určite dobre vedel o svojej aktuálnej forme. No asi nečakal, že trhne svoj traťový rekord o takmer minútu a pol a lízne magickú happy hour. Vyhral s prehľadom za 1:00:55. Druhý skončil Poliak Marcin Rzeszotko (1:03:45) a tretí Andrej Paulen (1:06:43), ktorý ešte pred záverečným výšvihom sa dral s Mirom Hraškom (1:07:21). Ocenený bol aj piaty Jakub Šiarnik (1:07:31), šiesty Matúš Danko (1:07:47) a siedmy Patrik Milata (1:10:32).

Medzi ženami to mala minuloročná víťazka Marianna Jagerčíková jednoduchšie. Na štart nenastúpili dve favoritky z Poľska – Megi Kozielska a Miska Witowska. Megi drží ženské CR za 1:13 a Miska vyhrala pred dvomi rokmi za 1:19. Marianna priebežne zvyšovala náskok a neskôr vyhrala s odstupom viac ako 4 minúty (1:18:56). Kvalitný čas (1:23:04) dosiahla aj druhá Rebeka Rizmanová a tretia Poľka Katarzyna Fraczysta (1:24:07). Pódium doplnili ďalšia Poľka Katarzyna Jakiela (1:25:49), piata Jana Pialová (1:27:38), šiesta Barbora Němcová (1:29:33) a siedma Barbora Mayerová (1:29:51). Celkovo 24 žien dobehlo v stanovenom časovom limite.

V kategórii Muži 40 dobehli na bedňu už tiež dobre známe mená. Vyhral Ján Ďurmek (1:09:19) pred Poliakom Piotrom Biernawskim (1:10:06) a maďarskou 52-ročnou legendou Csabom Nemethom (1:12:19). Na vyhlásenú TOP 5 ešte dobehli štvrtý Poliak Dawid Atanasow (1:12:56) a Peter Dodok (1:16:22).

Preteky hodnotíme úspešne, vzhľadom ku výbornej atmosfére od štartu cez tombolu až po afterku. A taktiež sme radi, že Tatranská Horská Služba – DZ nemusela počas akcie zasahovať pri žiadnych ťažkých úrazoch. Túto tradíciu si zachovajme aj pre Ultra, ktorú odštartujeme o dva týždne – 22.8.2020.

Ďakujeme všetkým za priazeň a sponzorom za podporu: Dynafit, Salewa, Mesto Vysoké Tatry, Prešovský samosprávny kraj a InMountain Physio.